Jak jíst podle ročních období

JARO

Na brzkém jaře jsou důležité klíčené potraviny. Ty nám dodávají nejen vitamín a minerály, ale hlavně energii po dlouhé zimě. Klíčíme nejen semínka rostlin, ale také luštěniny. Také denně jíme kvašenou zeleninu, a zeleninu vařenou. Syrovou zeleninu si dáváme až je venku tepleji. Syrová zelenina ochlazuje. Začínáme listovými saláty a postupně přidáváme pórek, bílou ředkev … Z obilnin stále vaříme pohanku, kroupy, jáhly, žito, oves, rýži atd, Luštěniny také kromě klíčení stále vaříme jak k obědům, tak do salátů a kombinujeme je s obilninami a vařenou zeleninou.

S postupným oteplováním přidáváme do jídelníčku více syrové zeleniny – především naťové, a zeleniny divoké – listy pampelišek, kopřivy, sedmikrásky atd…

LÉTO

Léto je období roku, kdy konzumujeme nejvíce syrové zeleniny. Syrová zelenina ochlazuje, což v letních horkých dnech potřebujeme. Zeleninu jíme ale stále kvašenou a také vařenou. Z technik používáme napařování, krátké dušení, sotýrování, vaření. Obilniny – používáme často kukuřici, žito, jáhly, oves. Vše můžeme kombinovat s rýží. Luštěniny již neklíčíme, vaříme všechny druhy, tak jak je trh nabízí. Během léta je dovoleno konzumovat syrové ovoce, různě ho kombinovat. Pokud někoho zlobí žaludek z kyselých ovocných šťáv, doporučujeme více vařit jáhly. Stahují kyselost. Nezapomínejme také na semínka rostlin, můžeme je přidávat do vařených obilnin, salátů, kaší.Pozor na grilování. Do horkých letních dnů se nehodí. Takže opatrně.

PODZIM

Co jíst na podzim

Podzim nám především nabízí spoustu barevné zeleniny a mnoho druhů ovoce. Využijme toho a vařme opravdu barevně.(platí to i pro pozdní léto) Zrají cukety, dýně, rajčata, papriky a jiné, dozrává kukuřice, sklízíme jablka, hrušky švestky, ořechy….. Na začátku teplého podzimu můžeme ještě jíst listové saláty, syrovou zeleninu a ovoce. S postupným ochlazováním ale syrovou zeleninu přestáváme jíst. Už na ni prostě nemáme chuť. Stále také jíme zeleninu kvašenou. Koho bolí žaludek ze syrového ovoce, používá ovoce dušené. Ovocné šťávy jsou kyselé, mohou vyvolávat různé alergie, proto je lepší ovoce tepelně zpracovat. A jíst hodně jáhly jako v létě. Z luštěnin vaříme zase všechny druhy. Luštěniny pro lepší stravitelnost namáčíme a vaříme s majoránkou nebo saturejkou. Nedoporučujeme vařit sóju, místo ní vařte raději tofu nebo tempeh. Obilniny používáme opět všechny druhy, ale více vařme ty, které nás více zasytí – oves, pšenici (kuskus, bulgur),žito, kroupy, pohanku . Nezapomínejte na kroupy, nejlépe č.10. Je to jediný ječmen ve stravě. Při vaření obilnin používejme i semena – slunečnicová, dýňová, sezamová a hlavně lněná. Prostě je omyjte a dejte vařit současně s obilninou. Takže dobrou chuť.