VEGANSTVÍ

Být veganem je v poslední době trendy. Okolo veganství se strhla neuvěřitelná vlna, kdy na jednom břehu stojí zarytí odpůrci a na tom druhém příznivci tohoto relativně nového životního stylu. Pokud i vás veganství jakkoliv zasáhlo a rádi byste se dozvěděli, zda je opravdu tak skvělé být veganem, pak si přečtěte dnešní článek, který srovnává všechna pro a proti.

Kdo je to VEGAN

V první řadě je důležité si jasně definovat, kdo je to vegan. Veganem se nazývá člověk, který se nejenom brání všem živočišným produktům v jídle, kosmetice a každém dalším odvětví, ale ve všem se snaží jednat tak, aby nezatěžoval planetu Zemi. Znamená to tedy, že nejí maso, vejce, mléčné produkty, používá kosmetiku netestovanou na zvířatech, nenosí kožešiny, třídí odpad, využívá přírodní kosmetiku a čisticí prostředky a celkově se snaží, aby planeta netrpěla uspokojováním všech jeho potřeb. Vegani se zkrátka snaží o to, aby žili ve vzájemné symbióze s přírodou a aby jejich ekologická stopa byla co nejnižší.

Pokud si pokládáte otázky jako „Má to smysl, když se do toho dám jako jednotlivec?“ nebo „Jak se na mě asi bude okolí dívat?!“ či oblíbenou „Kde budu probůh brát bílkoviny?“, přečtěte si naše srovnání výhod a nevýhod a sami posuďte, zda to pro vás má nějaký smysl.

HLAVNÍ VÝHODY

– rostlinná strava je tou nejzdravější možnou formou stravování

– budete mít dobrý pocit ze svého konání a etické zodpovědnosti

– zredukujete svoji konfekční velikost až o několik čísel

– vyhne se vám mnoho častých onemocnění, což je oficiálně potvrzeno mnoha studiemi

– po psychické stránce se budete cítit mnohem lépe

– budete mít zdravější srdce

– bílkoviny z masa se opravdu dají kvalitně nahradit (luštěniny, ořechy, brokolice…)

– budete pomaleji stárnout

– ve vašem těle se bude vyskytovat mnohem méně toxinů, které byste do sebe živočišnými potravinami dostali

– z veganského jídla vám nikdy nebude těžko (například jako po mase nebo smetanových omáčkách)

– poznáte mnoho nových receptů a chutí, také mnoho nových přátel

HLAVNÍ NEVÝHODY

 ze začátku možná nebudete vědět, co máte vařit a kde a jak získat všechny živiny

– některé důležité látky budete muset přijímat v potravinových doplňcích, jelikož se v rostlinné stravě tolik nevyskytují nebo jsou špatně využitelné (vitamin B12, B2, B6, železo, vápník, zinek, jod)

– budete si muset hlídat, zda vaše tělo má vše, co potřebuje

 

 

Věděli jste, že Mike Tyson, tenistky a sestry Williamsovy, Miley Cyrus, Natalia Portman nebo Albert Einstein, Brad Pitt, Henry Ford, Kate Winslet, Leonardo DiCaprio nebo Steve Jobs byli a jsou vegani?