V letním období trpí nejvíce naše srdce, krevní oběh a tělesné teplo. Všichni víme, že oběhová soustava rozvádí živiny tkáním, odvádí kyslík uhličitý a škodlivé látky vznikající při metabolismu- tzn. při přeměně potravin. Odvádí také tělesné teplo z míst, kde je ho nedostatek (kůže).

Pro naše srdce a oběhovou soustavu je velmi důležitý selen a vitamín E. Oba jsou významnými antioxidanty, tzn. pohlcují volné radikály vznikající při metabolismu.Dá se tedy říct, že oba zachraňují srdce.

Nejvíce selenu obsahují mořské ryby, zejména sledi. Dostatečné množství je ho také v kukuřici, obilných klíčcích, česneku, atd. Nepřítelem selenu je cukr, který ho doslova ničí.

Vitamín E je obsažen především v rostlinných olejích lisovaných ze semen za studena, máme ho v obilných klíčcích, zelenině i kukuřici.

Vitamín E plní úlohu police, která má přísné oči pro všechny volné radikály, neboť ty milují olejovitě-vlhkou membránu buněk. Zejména červených krvinek, jejichž membrána je citlivá a zranitelná.  Bez ochrany vitamínem E ztrácejí krvinky během dne až polovinu svého účinku (roznášet kyslík k jiným buňkám). Proto se také může měnit během dne náš krevní obraz, a to v závislosti na tom, kolik organismus přijme vitamínu E a jiných ochranných látek. Máme-li špatnou krev, jak potom může být naše tělo zdravé?

Vitamín E se také aktivně účastní boje proti ateroskleróze, (nemoc cév)- zužování či zanášení. Konzumujeme.li příliš mnoho tučných uzenin, bílého chleba, nudlí, sladkostí a jiných prázdných potravin, vyrobí nám játra nadbytek tuku a posílají jej jako další molekuly lipoproteinů o nízké hustotě do krve, kde trvale stoupá jejich hladina, neboť buňky jejich nadbytek nepřijímají. A tento tuk pak zakotví v naši cévě. A tak to pokračuje pomalu, den za dnem, rok za rokem, až nastane problém.

Srdce však hlavně spojujeme s naši duší. A jak víte, jazykem duše jsou naše pocity. Pocity radosti, spokojenosti, blaženosti, ale také zlosti, smutku či nenávisti.

Často říkáme, že máme široké srdce, přejeme srdečný pozdrav, či srdečně děkujeme. Ale máme také zlomené srdce, s bolestí v srdci oznamujeme…

Hovoříme-li o srdci, pak každé SRDCE je symbolem pravé lásky.

Rakovina je symbol nepochopené lásky. Přestože je rakovina nemocí celého organismu, má strach z pravé lásky. Proto je srdce jediným orgánem, který není rakovinou nikdy napaden.

Ve svém srdci buďte šťastní a radostní. Je to náš přirozený stav.

Ten, kdo zná zákony vesmíru a žije s nimi v harmonii, přijímá vše s láskou a poděkováním. Za každý den, každou událost, prostě za všechno, co se děje.

Děkujte, odpouštějte, milujte, buďte shovívaví a tolerantní. Ale také buďte sami sebou.Nemusíte se snažit zalíbit druhým. Každý z nás je dokonalý právě takový, jaký je.

Co dobrého Vám v tomto období připravujeme my?

PICKLES,

krátce kvašenou zeleninu, která je nejen zdrojem vitamínu C, ale také regeneruje střevo, podporuje růst střevní mikroflóry, udržuje rovnovážné složení žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, posiluje imunitu a podporuje krvetvorbu.

Denně vaříme zeleninový vývar z čerstvé zeleniny, do kterého přidáváme mořskou řasu, a to pro obohacení polévky dalšími minerálními látkami. Takto vařený vývar je doslova startérem organismu. Pro dokončení polévky přidáváme miso pastu, která je doslova lékem pro naše cévy, snižuje hladinu cholesterolu, odvádí z těla škodlivé látky a radioaktivitu.

I v tomto období pro vás vaříme čaj Banchu a obilnou kávu. Jsou našemu tělu velmi prospěšné. Jsou zásadotvorné a čistí krev.

Stravujete-.li se maktobioticky i během celého dne,  a to že jíte málo slaných potravin, chleba, pečiva, masa atd. a naopak konzumujete kaše a různě zpracovanou zeleninu, potom není třeba tolik pít. Zbytečně přetěžujete ledviny. Jiná situace je, jsou li velká vedra. Pak doporučujeme pít tolik, kolik si žádá Vaše tělo. Pijte pouze vlažné neslazené nápoje.

Moučníky připravuje přirozeným kvašením bez přidání cukru, vajec a mléka. Sladíme maximálně rozmixovanými rozinkami nebo obilným cukrem. Pro uspokojení sladké chutě doporučujeme všem věkovým kategoriím.

Těšíme se na Vás, vaříme Vám s láskou.